Aller au contenu

Znaki Ostrzegawcze, Którymi Twój Organizm Alarmuje O Zakrzepie We Krwi. Nie Lekceważ Tego

  Zakrzepica żył jest chorobą częściej pojawiającą się u kobiet, jednak zdarza się, że występuje także u mężczyzn. Powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Skrzep krwi może się oderwać od miejsca, w którym powstał i przemieszczać po organizmie. Jeśli dotrze do płuc lub serca może wywołać poważne konsekwencje. By się przed tym chronić należy wcześnie rozpoznać chorobę i podjąć leczenie.

  W tym artykule zebraliśmy 10 najczęstszych objawów towarzyszących zakrzepicy.

  Wymioty

  Wymioty są spowodowane występowaniem zakrzepu krwi w twoim podbrzuszu. Ten stan nazywamy niedokrwistością krezkową i zazwyczaj występuje w połączeniu z silnym bólem w okolicy brzucha. Jeśli do jelit jest dostarczana zbyt małą ilość krwi mogą też pojawić się nudności oraz krew w stolcu.

  Jeśli zaobserwujesz u siebie jeden z powyższych objawów, udaj się do lekarza najszybciej jak to możliwe. Pamiętaj, że nieprawidłowo traktowane i lekceważone zakrzepy mogą być śmiertelne!

  Ból w klatce piersiowej

  Przy obecności zakrzepu w płucu podczas głębokiego wdechu możemy odczuwać ból w klatce piersiowej. Zazwyczaj jest on ostry i kłujący. Objaw ten często mylony jest z zawałem serca. Niezależnie od przyczyny należy zgłosić się niezwłocznie do szpitala, bo konsekwencje w obu przypadkach mogą być tragiczne. Najlepiej nie czekać i w momencie wystąpienia bólu zadzwonić pod numer alarmowy 112.

  Ból ręki lub nogi

  Zakrzepicy żył głębokich zwykle towarzyszy wiele objawów. Jednak jednym z najczęściej występujących i niestety najbardziej lekceważonych jest ból kończyn. Pojawia się podczas chodzenia i poruszania stopą (nadgarstkiem) i łatwo pomylić go ze skurczem mięśni. Jest jednak bardziej niebezpieczny.

  Kołatanie serca

  Jest to oznaka pojawienia się zakrzepu w płucach, czego wynikiem jest dostarczanie do organizmu mniejszej ilości tlenu. Serce próbuje nadrobić ten brak, dlatego bije szybciej, a my odczuwamy kołatanie w klatce piersiowej.

  Kaszel bez przyczyny

  Jeśli miewasz nagłe ataki suchego kaszlu, duszność, zwiększone tętno i odczuwasz ból w klatce piersiowej, może to świadczyć o zatorze płucnym.

  Obrzęk kończyny

  Objawem zakrzepicy żył głębokich jest też puchnięcie kostek. Jest to alarmujący objaw, bo zakrzep, któremu towarzyszy obrzęk często się odrywa i może docierać do narządów ważnych dla funkcjonowania organizmu.

  Zadyszka

  Zakrzep krwi w płucu może też powodować problemy z oddychaniem. Jeśli często masz problem z wzięciem głębokiego oddechu nie lekceważ tego.

  Czerwone lub ciemne przebarwienia na nodze

  Jeśli na skórze pojawiają się ciemne lub czerwone przebarwienia bez wiadomych przyczyn to mogą być objawem zakrzepów. Okolice przebarwienia mogą być bardziej czułe i ciepłe. Ich pojawieniu się towarzyszy czasem ból palców u stóp.

  Czerwone smugi na skórze

  Normalną zmianą nie jest także czerwona smuga wzdłuż żyły. Jeśli miejsce jej występowania jest ciepłe w dotyku to może ona nie być zwykłym siniakiem, tylko objawem zakrzepicy żył.

  Częściowa lub całkowita ślepota

  Utrata wzroku w jednym oku jest bezbolesna, ale uciążliwa i może być oznaką niedrożności tętnicy środkowej siatkówki. Dolegliwość ta jest niepokojąca, zwłaszcza, gdy pojawiają się też dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi.