Aller au contenu

Wychowanie dzieci w bliskości z dziadkami jest jednym z najcenniejszych prezentów, jakie można im dać

    Kiedy w naszym życiu dzieje się źle, są tam, by nas pocieszyć, kiedy gubimy drogę i nie wiemy, w którą stronę się zwrócić, ich mądre i rozsądne rady rozbijają przeszkody, które stoją na naszej drodze, a kiedy wszyscy odwracają się od nas plecami, ich dobroć i współczucie napełniają nas miłością i przywiązaniem. Jak widać, mówimy o dziadkach, ważnych filarach rodziny.

    Dają nam wszystko, nie licząc kosztów i nie oczekując niczego w zamian, pomagają nam, nie męcząc się i nie chwaląc, a także kochają nas bezwarunkowo i bez powodu. Dlatego wszystkie pochwały na świecie nie wystarczyłyby, aby oddać im hołd, na jaki zasługują. Ale poza wszystkimi poświęceniami, które czynią dla nas, oraz całą czułością i ciepłem, które wnoszą do naszych domów, dziadkowie mogą pomóc swoim wnukom być psychologicznie zdrowszymi, zgodnie z tym niedawnym badaniem.

    Dorastanie z dziadkami: bezcenny dar
    Badanie opublikowane w American Journal of Gerontology, przeprowadzone przez zespół badaczy z Wydziału Socjologii Boston College (USA), wykazało, że dzieci, które dorastają w pobliżu swoich dziadków, rzadziej zapadają na pewne zaburzenia psychologiczne i prowadzą spokojniejsze życie niż inni. Mówiąc bardziej dosadnie, badanie, które przeprowadzono na próbie 374 dziadków i 365 wnuków, a którego dane zebrano w latach 1985-2004, ujawniło, że dzieci, które są blisko swoich dziadków i mają z nimi lepsze pokrewieństwo, cieszą się dobrym zdrowiem psychicznym i rzadko wykazują objawy zaburzeń depresyjnych i lękowych. Co jeszcze bardziej imponujące, autorzy badania wyjaśnili, że dziadkowie, którzy otrzymują wsparcie i uczucie od swoich wnuków, nie dając nic w zamian, są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń depresyjnych. To odkrycie prawdopodobnie wywoła prawdziwe kontrowersje w szeregach socjologów i specjalistów od psychologii.

    Znaczenie relacji dziadek/wnuk jest więc podkreślone przez to badanie. Nie zawsze jednak łatwo jest utrzymać silne więzi rodzinne, które trwają w czasie. Na szczęście pierwszy krok i kilka wysiłków ze strony dziadków i/lub wnuków pozwalają na ponowne odkrycie zdrowej i trwałej relacji. Oto kilka wskazówek, jak poprawić relacje.

    Jak mieć lepsze relacje z dziadkami?
    – Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby mieć dobre relacje z dziadkami jest komunikacja z nimi. Słuchaj ich i ucz się z ich wielu doświadczeń i mądrości.

    – Twoi dziadkowie prawdopodobnie nie mają tych samych zainteresowań co ty, i to jest w porządku. Ale to nie znaczy, że nie powinieneś wykonywać z nimi pewnych czynności, zwłaszcza jeśli pamiętasz dni, które spędzili z tobą jako dziecko. Poświęć więc kilka godzin swojego czasu i pójdź z nimi, gdy wykonują swoje ulubione zajęcia.

    – Osobie starszej trudno jest nieustannie prosić o pomoc swoich bliskich, dlatego dziadkowie często wolą milczeć o dolegliwościach, które im doskwierają. Nie czekaj więc, aż przyjdą do ciebie po wsparcie, obserwuj ich i zaoferuj pomoc, nie czekając na prośbę, to sprawi im ogromną radość!