Aller au contenu

Terapeuta Pokazał Najlepsze Ćwiczenia Rozciągające, Które Uratują Twój Kręgosłup Nawet Po 50 Roku Życia

  Czy rano masz problemy z poruszaniem się, boli Cię stawy i kręgosłup? Włącz proste ćwiczenia rozciągające do swojej codziennej rutyny, aby skutecznie zwalczać ból pleców i stawów. Te ćwiczenia są również świetne dla osób starszych.

  Efekty:

  • pobudzenie, przekrwienie, przegrzanie stawów i stawów, kręgów i krążków międzykręgowych,
  • ćwiczenia mięśni wokół stawów, rozciąganie skróconych mięśni, pobudzenie dróg odruchowych
  • przywrócenie pierwotnej fizjologicznej długości mięśni, ukrwienie mięśni i ścięgien,
  • równoważenie dysproporcji między przeciążonymi (skróconymi) i nieaktywnymi (osłabionymi) mięśniami,
  • zapobieganie urazom, redukcja blokad kręgów i stawów (skrócone mięśnie mają tendencję do ciągnięcia kręgów i stawów na bok, powodując zator).

  Podstawowe zasady: ruch jest powolny, powolny, nie konwulsyjny. Konieczne jest unikanie gwałtownego ruchu wahadłowego. Wykonuj ruch początkowo w mniejszym zakresie i stopniowo zwiększaj zasięg do skrajnej pozycji.

  Wskazane jest, aby podczas ruchu odczuwać lekkie napięcie, ale nie ból. Ćwicz w mniej wymagających statycznie pozycjach (siedzenie, leżenie, stanie z podparciem) w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego przy zachowaniu równowagi.

  Spróbuj ćwiczeń rozciągających dla początkujących

  Zapoznaj się z zestawem prostych i skutecznych ćwiczeń rozciągających, które mogą zastąpić wizytę u masażysty. Warto wspomnieć, że ćwiczenia te można wykonywać praktycznie wszędzie, nawet w pracy.

  Pierwsze ćwiczenie skupia się na rozciąganiu mięśni szyi

  Wyprostuj plecy, przechyl głowę w prawo, próbując dotknąć prawego ramienia. Trzymaj głowę w tej pozycji przez 30 sekund. Powtórz ćwiczenie i odwróć głowę w przeciwnym kierunku. Aby uzyskać lepszy efekt, łatwo podeprzyj głowę lewą lub prawą ręką.

  Zegnij łokcie i połóż dłonie z tyłu głowy tuż nad szyją. W tej pozycji pchnij brodę w kierunku klatki piersiowej i oprzyj głowę przeciwko temu naciskowi. Przytrzymaj przez 30 sekund, a następnie powoli podnieś głowę i puść ręce. Możesz także lekko uciskać, delikatnie odciągając dłonie w dół.

  Skręć w siedzeniu

  Usiądź na podłodze i rozłóż obie nogi przed sobą. Zegnij lewe kolano i oprzyj na nim prawy łokieć. Połóż lewą rękę na podłodze za sobą i spójrz przez lewe ramię. Przytrzymaj przez 60 sekund, a następnie zamień strony i powtórz.

  Rozciąganie mięśni wokół łopatek

  To ćwiczenie jest nieco trudniejsze. Wyciągnij ręce na boki, a następnie umieść je za sobą, lewą ręką chwyć łokieć, a drugą opuść. To ćwiczenie rozciąga szczególnie mięśnie wokół łopatek, które są zbyt sztywne podczas długiego siedzenia.

  A które mięśnie rozciągają się podczas tych ćwiczeń? Mięśnie trapezowe, mięśnie kręgosłupa szyjnego i szerokie mięśnie grzbietu.