Aller au contenu

Stres to cichy zabójca: 9 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, gdy jesteś zestresowany

  Każdy czuje się zestresowany od czasu do czasu, ale kiedy stresujące dni zaczynają rozciągać się na tygodnie, skutki tego ciągłego stresu naprawdę zaczynają pokazywać. Istnieje wiele dziwnych rzeczy, które mogą się zdarzyć, jeśli jesteś zestresowany przez długi czas, poza problemami ze snem lub uczuciem niepokoju…

  1. Masz ochotę na słodycze

  Le stress est un tueur silencieux

  To nie przypadek, że brownie wydaje się szczególnie atrakcyjne w czasie stresu. “Pożądasz sycących pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru” – mówi psycholog Melanie Greenberg. “Przewlekły stres skłania twoje ciało do posiadania większej ilości paliwa, aby utrzymać cię w ruchu”.

  1. Masz obsesję na punkcie szczegółów

  Le stress est un tueur silencieux

  Stres może spowodować, że zaczniesz nadmiernie myśleć o czymś, co w normalnych czasach nie przyszłoby ci do głowy. “Możesz stać się hiper skoncentrowany na problemie, ciągle o nim ruminować i unikać widzenia szerszego obrazu” – mówi Greenberg. “Martwienie się ogranicza naszą uwagę do źródła zagrożenia i sprawia, że jesteśmy hiperczujni”.

  1. Czujesz się niezgrabnie

  Le stress est un tueur silencieux

  Według badań opublikowanych w czasopiśmie Occupational and Environmental Medicine, kiedy jesteś zestresowany przez długi okres czasu, wpływa to na Twój sen, a ta deprywacja może prowadzić do pewnych upośledzeń poznawczych i motorycznych, które mogą nawet rywalizować ze skutkami upojenia alkoholowego. “Jeśli byłeś zestresowany przez tydzień lub dłużej, twoje myślenie, osąd i koordynacja mogą być zniekształcone, w taki sam sposób, jak możesz czuć się po spożyciu alkoholu, zwiększając ryzyko wypadku” – wyjaśnia dr Kimber Shelton.

  1. Najmniejszy hałas przeszkadza ci

  Le stress est un tueur silencieux

  Zmieniając się w maniaka, każda forma zewnętrznego zakłócenia nie jest mile widziana i bardzo przeszkadza. Stres może wywołać delikatną sytuację i rozproszony umysł, wszelkie zakłócenia i hałasy w procesie realizacji zadań utrudnią je.

  1. Często jesteś zmęczony

  Le stress est un tueur silencieux

  Stres jest ciężki dla ciała i możesz czuć się wyczerpany. Możesz łatwo stać się rozdrażniony lub zmęczony, jakbyś przeciągał się przez emocjonalny szlam, nieuważny na swoje interakcje lub potrzeby innych. Jeśli stres trwa zbyt długo, może nawet przekształcić się w formę depresji. Dlatego zawsze najlepiej porozmawiać z profesjonalistą, jeśli obawiasz się, że tak się stanie.

  1. Albo dajesz ładny przypływ energii.

  Le stress est un tueur silencieux

  Możesz znaleźć się z wybuchem energii, ale nie denerwuj się – po tym zwykle następuje krach na końcu. “To dlatego, że przywspółczulny układ nerwowy może odbić się, gdy twoja reakcja na stres była włączona zbyt długo”, mówi Greenberg. “To obniża ciśnienie krwi”.

  1. Jesteś bardzo drażliwy

  Le stress est un tueur silencieux

  Nawet jeśli nie jesteś zły lub zdenerwowany, stres może spowodować, że staniesz się agresywny lub drażliwy. “Chęć ucieczki od stresującej sytuacji może przerodzić się w złość i wrogość, gdy nie możesz” – mówi Greenberg.

  1. Powiesz komukolwiek cokolwiek

  Le stress est un tueur silencieux

  Jeżeli ty znajdujesz opowiadać twój historię kelner w twój pubie, twój stres jest winien. Możesz skończyć opowiadając swoje nieszczęścia komuś, kogo prawie nie znasz, ponieważ musisz dać upust. Chociaż możesz czuć się lepiej w tej chwili, najlepiej spróbować skontaktować się z zaufanym przyjacielem lub terapeutą, aby poradzić sobie ze stresem.”

  1. Uzależniasz się od kofeiny

  Le stress est un tueur silencieux

  Niedobór snu jest uzupełniany przez bezsenne noce i ciągłe wysiłki, aby spróbować zasnąć. W takich chwilach może się okazać, że spożywasz kilka napojów energetycznych i kofeinę, aby nie zasnąć. Jest to błędne koło, ponieważ po spożyciu napoju energetycznego czujesz się zmęczony i sfrustrowany.

  Stres osłabia również Twój system odpornościowy, przez co jesteś podatny na choroby. Podnosi również poziom cukru we krwi, trójglicerydów i cholesterolu we krwi, co może prowadzić do chorób układu krążenia.

  Inne objawy to kołatanie serca, napięcie i ból (w szyi, szczęce lub plecach), astenia (ogólny stan zmęczenia), trudności z zasypianiem, budzenie się kilka razy w nocy, zawroty głowy, duszność (trudności z oddychaniem), wzdęcia, nudności.

  Podczas intensywnego okresu stresu mogą pojawić się pewne objawy fizyczne: skurcze trawienne, zimne kończyny, drżenie, bladość, guzek w gardle, obfite pocenie się, ucisk w klatce piersiowej, węzły żołądkowe, złe samopoczucie.

  Jak zmniejszyć stres?

  • Zrób listę, określając zadania priorytetowe i drugorzędne
  • Unikaj prokrastynacji
  • Ćwicz regularnie
  • Jedz zdrowo
  • Poświęć czas na medytację
  • Dyfuzuj w domu antystresowe olejki eteryczne, takie jak lawenda, werbena…
  • Zmniejsz spożycie kofeiny
  • Spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi
  • Śmiej się często