Aller au contenu

Spacer jest naturalnym lekarstwem, regeneruje mózg, leczy stres i wiele więcej

    Współczesna nauka ma tendencję do dostarczania coraz większej ilości dowodów na twierdzenie Hipokratesa o korzyściach płynących z chodzenia, wykazując po raz kolejny mądrość i słuszność zaleceń ojca medycyny. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Cambridge, spacerowanie nawet przez 20 minut dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o jedną trzecią. Ponadto chodzenie zmniejsza stres, smutek i ma moc wspomagania regeneracji mózgu.

    Pochodzenie chorób

    ·       Styl życia, który wywołuje przewlekły stan zapalny

    Jednym z wielkich nieszczęść współczesnego świata zachodniego jest niewątpliwie jego styl życia. Z pewnością daje on początek niezliczonym zaburzeniom i chorobom, z których wszystkie są spowodowane uogólnionym przekrwieniem organizmu i stanem chronicznego zapalenia.

    ·   Przewlekłe zapalenie związane z “szerokim spektrum chorób neurodegeneracyjnych

    Zapalenie charakteryzuje się stanem niedotlenienia komórek i całego organizmu. Kiedy organizm zawiera zbyt wiele produktów odpadowych i nie jest w stanie ich wyeliminować, gromadzą się one i zastygają w przestrzeniach śródmiąższowych, dusząc komórki, atakując je i powodując rozległy stan zapalny. Komórki są wtedy skąpane w produktach odpadowych i nie otrzymują już wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest zaburzone i mogą ulec degeneracji.

    Chodzenie regeneruje mózg

    Chodzenie jako aktywność fizyczna poprawia krążenie płynu śródmiąższowego (limfy i glimfy) i sprzyja ewakuacji niesionych przez niego produktów odpadowych.

    Z drugiej strony, aktywność fizyczna aktywuje krążenie krwi i jej dotlenienie. Komórki są dzięki temu lepiej zaopatrzone w krew i korzystają z tlenu i składników odżywczych, które ona przenosi.

    Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Illinois w Stanach Zjednoczonych, po tym jak wcześniej siedzący ludzie przez rok spacerowali z częstotliwością trzech 40-minutowych sesji tygodniowo, stwierdzono, że w ich mózgach powstały nowe połączenia neuronowe.

    Ponadto badanie z University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie pokazuje, że regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, doprowadziły do zwiększenia rozmiaru hipokampa u uczestników.

    Chodzenie zmniejsza uczucie smutku i depresji
    Julie Garden-Robinson, specjalista ds. żywności i żywienia na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Dakocie, mówi: “Umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, mogą poprawić nasz nastrój, jednocześnie wzmacniając nasze serce i zmniejszając ryzyko cukrzycy i wielu innych problemów zdrowotnych”.

    W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanforda stwierdzono również, że godzinny spacer po naturalnym terenie znacznie zmniejszył aktywność pewnego obszaru związanego z depresją i nawracającymi negatywnymi myślami w mózgach uczestników.

    Chodzenie łagodzi stres
    Badanie z Duke University w Stanach Zjednoczonych również doprowadziło naukowców do wniosku, że ćwiczenia mogą potencjalnie zmniejszyć lęk, jak również jego objawy.

    Droga do lepszego zdrowia mózgu

    Dobra dieta
    Aby utrzymać funkcjonowanie mózgu na najlepszym poziomie, a nawet poprawić swoje zdolności poznawcze, niezbędnym krokiem jest dieta, która nie powoduje stanów zapalnych w organizmie.

    Tak więc pokarmy, które powodują stan zapalny w organizmie to:
    – Tłuszcze trans (potrawy smażone; margaryna; chipsy, herbatniki, ciasta i ciastka…)
    – Rafinowane węglowodany (rafinowane zboża; rafinowany cukier; syrop glukozowo-fruktozowy…)
    -Czerwone i przetworzone mięso
    – Alkohol i tytoń

    Jeśli chodzi o pokarmy przeciwzapalne, to są one następujące
    – Owoce, zwłaszcza czerwone
    – Warzywa
    – Tłuste ryby
    – Orzechy
    – Oliwa z oliwek extra virgin

    Dobry sen
    Aby mieć zdrowy mózg, konieczne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, ponieważ to właśnie podczas snu mózg się oczyszcza: krążenie układu limfatycznego (płynu śródmiąższowego mózgu, którego funkcją jest eliminacja odpadów) jest aktywowane podczas snu.

    Poprzez dobry sen, wspieramy ewakuację odpadów i toksyn obecnych w naszym mózgu i pozwalamy mu funkcjonować na maksymalnych obrotach.