Aller au contenu

Chrzan jest najlepszym pokarmem dla mózgu, serca i kości. Jak prawidłowo z niego korzystać?

  Chrzan od dawna służył jako przyprawa do potraw i uniwersalna roślina lecznicza.

  Chrzan to korzeń znany z pikantnego smaku. Niezastąpiony w kuchni, ale ma też szereg korzystnych właściwości, które wynikają z zawartości substancji lotnych, witamin, błonnika, soli mineralnych i zawartych w nim alkaloidów.

  Lecznicze właściwości chrzanu:

  Naczynia

  Niektóre substancje zawarte w chrzanie mają korzystny wpływ na krążenie krwi w regionach obwodowych. Spożywanie chrzanu normalizuje ciśnienie krwi i zapobiega ryzyku zakrzepów. Jednocześnie siarczany poprawiają elastyczność naczyń mózgowych i wieńcowych, zmniejszając w ten sposób ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.

  Do czyszczenia naczyń użyj nalewki z liści chrzanu. Na 500 ml wódki dobrej jakości należy wziąć 1 łyżkę suchych, roztartych liści, kilka orzechów włoskich, szczyptę orzeszków piniowych, 1 czerwona paprykę. Nalewka musi sie odstać 10 dni w ciemnym miejscu. Należy pić po 30 kropli przez 30 dni bez przerwy.

  Kaszel

  Chrzan oczyszcza drogi oddechowe, dlatego jest zalecany w leczeniu kaszlu, a nawet astmy. Dużego korzeń chrzanu przepuścić
  przez maszynę do mięsa, z miąższu odycisnąć sok. Do soku dodaje się sok z dwóch cytryn i łyżkę miodu. Przyjmować lekarstwo w ilości 1 łyżka stołowa raz dziennie. Przechowywać w lodówce. Przeciwwskazania – zapalenie błony śluzowej żołądka i inne problemy z żołądkiem.

  Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie, ponieważ w dużych ilościach chrzan podrażnia błony śluzowe.

  Naturalny środek przeciwbólowy

  Chrzan jest naturalnym antybiotykiem o wyraźnych właściwościach bakteriobójczych i immunostymulujących. Dorosłym zaleca się nalewkę alkoholową, a wodę z chrzanem dla dzieci. Wdychanie zapachu startego korzenia pomoże zapobiec infekcji wirusowej i bakteryjnej, udrożnia nos i ułatwia oddychanie. Ponadto chrzan jest bardzo dobrym lekarstwem na ból głowy. W takim przypadku możesz użyj go w formie okładu na czole.

  Reumatyzm

  Chrzan jest również polecany osobom z reumatyzmem lub dną moczanową. Dodaj do kubka z gorącym mlekiem dwie łyżeczki mocno posiekanego chrzanu. Pij ten napój na pusty żołądek raz lub dwa razy dziennie. Po około 3 tygodniach twoje zdrowie poprawi się, a objawy reumatyzmu i dny zmniejszą się.

  Problemy z apetytem.

  Jeśli nie masz apetytu, jedz chrzan. Substancja, która nadaje roslinie pikantny smak, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i poprawia apetyt u osób z niedokrwistością i anoreksją. Aby uzyskać wyraźniejszy efekt, należy użyć chrzanu zmieszanego z niewielką ilością miodu. Zażyj jedną łyżeczkę trzy razy dziennie 15 minut przed posiłkiem.

  Problemy z pamięcią

  Chrzan jest bogaty w witaminy z grupy B niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego i poprawy pamięci. Tonizuje ciało, obniża „zły” cholesterol, a także jest przydatny do utrzymania zdrowia skóry i włosów.

  Nawet najbardziej przydatnego i witaminowego produktu nie można nadużywać, to samo dotyczy chrzanu.

  Dlatego podejdź do leczenia ostrożnie i nie zapomnij skonsultować się z lekarzem!

  Czy lubisz chrzan? W jakiej postaci go spożywasz?